دیدار رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران ‌هرات با رئیس نمایشگاه «IFPEX»

عبدالقیوم وزیری، رئیس اتحادیه چاپخانه داران هرات افغانستان و بابک عابدین، مجری و رئیس نمایشگاه آینده چاپ ایران درباره مشارکت چاپخانه‌داران افغانستانی در این رویداد نمایشگاهی مذاکره کردند.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه «آینده چاپ ایران»، ظهر امروز (شنبه دهم دی‌ماه) عبدالقیوم وزیری، رئیس اتحادیه چاپخانه داران هرات افغانستان با حضور در ستاد برگزاری نمایشگاه «IFPEX» ضمن اعلام آمادگی برای حضور فعالان چاپ و بسته‌بندی شهر هرات در این رویداد، درباره ظرفیت‌‌های همکاری بین دو طرف، گفت: در ادامه مذاکرات و اطلاع از روند برگزاری نمایشگاه این علاقه‌مندی و تمایل بین مجتمع‌های چاپ و بسته‌بندی فعال در هرات وجود دارد که با حضور در این رویداد، تعاملات اقتصادی، همچنین روند انتقال دانش و تکنولوژی را گسترش دهند.

وی که به نمایندگی از اعضای اتحادیه چاپخانه‌داران هرات با رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنعت چاپ ایران ملاقات می‌کرد، افزود: فعالان حوزه چاپ و بسته‌بندی شهر هرات که تعدادشان به 80 واحد صنفی می‌رسد طی سال‌های اخیر با وجود موانعی چون شیوع بیماری کرونا و شرایطی که پیرو تغییرات سیاسی در این کشور رخ داد، توانسته‌اند با تجهیز خطوط تولید خود در حوزه‌های مختلفی چون چاپ افست، جعبه‌سازی، کارتن‌سازی، تولید انواع لیبل و .. سطح فعالیت خود را افزایش دهند.

وزیری ادامه داد: این امیدواری وجود دارد که با تنظیم مناسبات موثر با نمایشگاه آینده چاپ و فعالان این صنعت در ایران بستر مناسبی را برای گسترش روابط دو کشور ایجاد کنند.

وی همچنین با بیان اینکه هرات به عنوان مرکزیت فرهنگی و اقتصادی غرب افغانستان به عنوان یک شهر باستانی برای اشتراکات فرهنگی بسیاری با مردم کشور ایران دارد، تاکید کرد: فعالان اقتصادی ما پیشینه همکاری‌های فراوانی را در دوره‌های مختلف با ایران داشته‌اند و می‌توان برگزاری نمایشگاه «IFPEX» را با هدف از سرگیری این روابط در دوره جدید حکمرانی در این کشور به فال نیک گرفت.

تسهیل حضور صنعتگران افغانستانی در IFPEX
در بخش دیگری از این دیدار، بابک عابدین، رئیس نمایشگاه آینده چاپ ایران نیز در سخنانی با تاکید بر زمینه‌های گسترش همکاری و امکان توسعه روابط به شکل دوطرفه از تنظیم دعوت‌نامه و تسهیل در سفر چاپخانه‌داران هرات و سایر بخش‌های افغانستان به تهران و حضور در این نمایشگاه خبر داد.

وی در این زمینه توضیح داد: یکی از اهداف اصلی نمایشگاه آینده چاپ ایران، برقراری تعاملات منطقه‌ای با کشورهای همسایه است و در این زمینه اشتراکات فرهنگی و زبانی ایران و افغانستان می‌تواند عامل موثری در گسترش فعالیت‌های مشترک در زمینه صنعت چاپ و بسته‌بندی باشد.

عابدین در بخش دیگر سخنانش، خاطرنشان کرد: پیرو اقدامات صورت گرفته دعوتنامه‌های رسمی از طریق کنسول‌گری ایران در هرات، همچنین سفارتخانه ایران در کابل و پیگیری‌های اتاق بازرگانی تهران آغاز شده تا بتوانیم در ایام نمایشگاه میزبان خوبی برای فعالان چاپ و بسته‌بندی این کشور دوست و همسایه باشیم.

نمایشگاه آینده چاپ ایران ۲۰ تا ۲۳ دی‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ در مرکز نمایشگاهی ایران مال برگزار خواهد شد.

Related News