طرح احیای هنرستان چاپ قم در حاشیه نمایشگاه IFPEX رقم خورد

هنرستان قدیمی چاپ قم که طی سال‌های اخیر تعطیل شده بود در حاشیه بازدید مسئولان این هنرستان از نمایشگاه آینده چاپ ایران و دیدار با مدیران آموزشی هنرستان امام صادق (ع) احیا خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه «آینده چاپ ایران» به نقل از ایبنا، علیرضا عظیمیان، سرپرست بخش چاپ هنرستان امام صادق (ع) از دیدار با مدیران هنرستان چاپ قم در حاشیه برگزاری نمایشگاه آینده چاپ ایران خبر داد و گفت: شهر قم یک هنرستان قدیمی چاپ دارد که طی سال‌های اخیر به دلیل عدم حمایت فعالان صنعت چاپ این استان از هنرستان تعطیل شده بود و عملا هیچ هنرآموزی نداشت.

وی افزود: در جریان برگزاری این نمایشگاه، جمعی از مدیران این هنرستان به نمایشگاه آمدند و طی دیداری که با هم داشتیم از روند فعالیت رشته چاپ در هنرستان امام صادق (ع) مطلع شدند و خواستار همکاری دوجانبه برای احیای این هنرستان هستند.

عظیمیان با بیان اینکه استان قم بعد از تهران یکی از قطب‌های مهم صنعت چاپ کشور به شمار می‌آید، عنوان کرد: به گفته مسئولان هنرستان چاپ قم، این هنرستان بیش از پنج سال است که هنرجویی نداشته، در حالی که بخش زیادی از چاپخانه‌های این شهر نیازمند نیروی انسانی ماهر و جوان هستند.

وی تاکید کرد: در این زمینه مسئولان هنرستان که از استقبال نسل جوان برای تحصیل در این رشته مطلع شدند، تصمیم گرفتند که در تعامل با سازمان فنی و حرفه‌ای قم، زمینه فعالیت‌های مرتبط با احیای این هنرستان را انجام دهند.

عظیمیان با اشاره به قول مساعد سازمان فنی حرفه‌ای قم برای این موضوع، توضیح داد: با توجه به اینکه رشته چاپ، رشته‌ای کارگاهی و تخصصی است به یکسری تجهیزات و ماشین‌‌آلات نیاز دارد و مسئولان این سازمان قول مساعد داده‌اند که تا دو میلیارد تومان وام برای تجهیز این هنرستان و مرکز آموزشی اختصاص پیدا کند.

وی با بیان اینکه این موضوع در حاشیه نمایشگاه آینده چاپ ایران محقق شد، افزود: با فعال شدن این مرکز آموزشی و تربیت نیروی انسانی ماهر در استان قم، بخش زیادی از چاپخانه‌های محلی می‌توانند با استفاده از نیروی کار بومی به توسعه و رونق کسب و کار خود کمک کنند، از سوی دیگر آموزش در صنعت چاپ نیز به صورت آکادمیک و حرفه‌ای پیش برود.

عظیمیان همچنین از آمادگی هنرستان امام صادق (ع) برای کمک به این موضوع خبر داد و گفت: در این زمینه قرار شد طی یک تفاهم‌نامه همکاری مشترک با بخش چاپ، در زمینه تربیت هنرآموز و تامین نیروی انسانی و دبیر برای آموزش در آینده نزدیک اقدامات مشترکی انجام شود.

Related News